DÁMSKÁ MÓDA

 
 
 
ÚVOD > DÁMSKÁ MÓDA
 
 
 

dámská móda

Dámská móda

Dámská móda se mění takříkajíc rychlostí světla. To, co bylo aktuálně včera, je už úplně "out" dnes a to, co je aktuální dnes, tím se už nemůžete řídit zítra. Jednoduše, ti, jejichž dámská móda zajímá, musí být neustále ve střehu a sledovat, co se v jejím světě právě změnilo a podle toho se také zařídit. Nicméně, pod pojmem móda se nemyslí vždy jen konkrétní design obuvi či oděvů.

 

Víte, co zahrnuje pojem "dámská móda"?

Pod pojmem móda častokrát najdeme i význam jako celkový vzhled (oděvy, obuv, ale i účesy či dokonce chování), které bylo oblíbené v určitém čase. Toto časové období může být dlouhé pouze několik dní či týdnů (tehdy se označuje také jako módní vlna), ale např. v minulosti bylo dlouhé i několik let ba dokonce až desetiletí. Pokud se ptáte, jakou přibližnou "trvanlivost" má dámská móda dnes, obecně se udává časový údaj přibližně 3 měsíce. To znamená jednu sezónu, avšak toto pravidlo samozřejmě nemůžeme uplatnit obecně na všechny druhy oblečení a obuvi. 

 

Nadčasové módní kousky, které by neměly chybět v šatníku žádné ženy

Některé druhy oblečení a obuvi se totiž staly nadčasovými, nebo také "nesmrtelnými" součástmi dámských šatníků. Jako příklad můžeme uvést dámské košile vhodné pro běžné dny i speciální příležitosti, mini černé šaty, kterým se ještě budeme věnovat v následujících řádcích či rifle nebo džíny, které již nechybí v šatníku snad žádné ženy. Bez těchto módních kousků se dámská móda neobejde již několik dlouhých let a tak by neměly chybět ani ve vašem šatníku. 

 

Když se móda vrací zpět ...

Další kategorií, která se vymyká obecným pravidlům o trvalosti dámské módy je kategorie revival. Revival je pojem, který ve světě módy znamená, že se určitá dámská móda vrací zpět do aktuálních trendů vždy v určitých pravidelných či nepravidelných časových intervalech. Takový revival zažili během minulých sezón např. tečky, pak zas pásky, zvířecí vzory či sukně do "áčka". Pokud chcete držet krok s dobou, momentálně je oblíbená hlavně retro dámská móda (oblečení, obuv a doplňky, které byly charakteristické hlavně pro minulé století).

 

Dámská móda - krátký průřez její historií

Dámská móda byla nedílnou součástí života i během celé historie lidstva, hlavně tedy od dob raného středověku. Pokud vás tato problematika zajímá, v následujících řádcích jsme pro vás připravili stručný průřez nejvýznamnějšími obdobími dámské módy, ve kterých nastaly ty nejvýraznější pozorovatelné změny. V čase se tak přeneseme od 5. století až po století 20.-te. A abychom vám nabídli co nejhodnotnější informace, rozhodli jsme se zaměřit především na dámskou módu, která se nosila na našem území a jeho okolí. 

 

Středověk - opasky a zip

Zatímco ve většině historických období se za "identifikátor" finančního a sociálního stavu žen považoval dámský oděv celkově, v raném období středověku to bylo trochu jinak. Takovým identifikátorem byl pásek, kterým byly přepásané dlouhé ženské šaty. Postavení ženy ve společnosti se tedy určovalo podle toho, z čeho byl zmíněný pásek vyroben. Ty nejvyšší vrstvy žen hrdě nosili opasky vyrobené ze zlata či stříbra a zdobené drahými kameny. Čím níže se ženy na společenském žebříčku nacházeli, tím více se měnil i materiál opasku - od kožených až po ty nejjednodušší - textilní. Pozdější středověk (14. / 15. století) přinesl do světa módy (a ne jen té dámské) hlavně jeden užitečný vynález - zip

 

Renesanční, barokní a rokoková dámská móda

Zepředu pevně sešněrovaný živůtek a hluboký výstřih - to s sebou přinesla dámská móda renesance, která k nám přišla z královských dvorů italské Florencie. V následujícím období, období baroka, se výstřihy změnily na ještě více odhaľujúcejšie - jelikož kromě poprsí a krku tentokrát odhalovaly už i ramena ženy. Nuž a rokoko je zase známé úzkým pasem a vyztuženými sukněmi, které "rostly" až do abnormálních rozměrů a značně své majitelce omezovaly možnosti pohybu. 

 

Co přinesla revoluce?

V 19. století nezažil revoluci pouze průmysl, ale i dámská móda, která něžnému pohlaví o něco zlepšila podmínky a přinesla závan jemnosti a ženskosti. Na jistý čas z ní totiž vymizely pevně stažené korzety a obrovské těžké obruče, do popředí se dostaly vzdušné materiály a hlavně volně splývavé dámské šaty. Pokud vám říká něco i obchodní dům s názvem Worth, tak ten vznikl v Paříži právě v tomto období, konkrétně v 40. letech 19. století

 

20. léta - zlaté roky dámské módy

dámská móda

Fenomenální Coco Chanel

Dámská móda a 20. století je zřejmě nejrozsáhlejší téma co se týče historie módy, protože byla proměnlivější než kterékoliv výše zmíněné. Tato změna souvisela hlavně s uvolněním atmosféry po konci první světové války. Módní ikona uznávaná ještě i dnes - módní návrhářka se jménem Coco Chanel totiž zavedla trend sukní zkrácených až po kolena, co bylo do té doby přísně tabu. Dokonce se upustilo od názoru, že dámská móda by měla obsahovat výhradně sukně a ženy začaly stále častěji nosit i kalhoty. Coco do světa módy také přinesla již zmíněné černé koktejlové mini šaty, které se staly nesmrtelným kouskem oděvu v šatnících žen po celém světě. Právě pro tyto změny se změny v dámské módě během 20. století považují za jedny z těch nejradikálnějších v historii. 

 

Áčkové sukně, hippies móda a disco!

Pozdější dekády 20. století (po skončení 2. světové války) již přinesly módu mnohem výstřednější než všechno, co lidé znali dosud. "Áčkové sukně", které jsme již zmínili výše v souvislosti s tématem revival dámská móda se staly oblíbenými právě v tomto období. Na módní mola jejich přinesl dodnes uznávaný módní návrhář jménem Christian Dior. Období hippies bylo zase typické svými pestrobarevnými kousky oděvů, květovanými vzory či čelenkami ve vlasech. Dá se říci, že na to navázal i další módní šílenství 70. let s názvem DISCO

 

Co je IN dnes - dámská móda od Božského BOTY

Pokud bychom na závěr měli charakterizovat i to, jaká je dámská móda našeho století, dalo by se říci, že v první řadě musí podtrhovat jedinečnost každé ženy a spojovat v sobě funkčnost i prvky toho, co je aktuální trendy. V našem eshopu božsky-boty.cz vám nabízíme především moderní a zároveň elegantní dámské šaty, ze kterých si určitě vyberete ty své pro každou příležitost.