Semišový holínky 60839

 
 
 
 

Dámské holínky / gumočižmy

Semišový holínky 60839

Kód:cnb60839
Dostupnost
Dostupnost: 7-10 dní
Velikost: 36, Barva: hnědá/béžová: 867 Kč
:

Kód výrobku: 60839
Barva: odstíny hnědé a béžové
Druh podpatku: bez podpatku
Druh špičky: plná
Typ zapínání: nazouvací
Materiál: eko semiš
Sezóna: podzim / zima
Zateplení: textilní
Vložka: textilní
Příležitost: na každý den, do deště
Výška boty: 16 -17cm
Obvod horního lemu: 30-32cm
Styl: casual
Pata: plné, měkké
Podrážka: se vzorkem, gumová
Detail: ozdobný zip
Velikost Dl. vložky
35 22,5 cm
36 23 cm
37 24 cm
38 24,5 cm
39 25 cm
40 26 cm
41 26,5 cm
* Tato tabulka představuje přibližné hodnoty

 
 
Dámské holínky

dámské holínkyDámské holínky - vodotěsná obuv, která je nejčastěji vyrobena z gumy nebo PVC (polyvinylchloridu). Většinou jsou vysoké těsně pod kolena a primárně jsou určeny k nošení do deště a blátivých terénů. Přestože kdysi byly výhradně pouze funkční obuví, dnes se stále více stávají i módní záležitostí. Jak však vznikly, jak vypadaly první vyrobené holínky a jak se jejich vzhled i využití měnily v průběhu staletí?

 

Znáte historii dámských holínek?

Holínky proslavil 1. vévoda z Wellingtonu!

18. století se považuje za století, kdy byly vyrobeny první dámské holínky, resp. lépe řečeno jejich první předchůdci. Avšak až 19. století jim přineslo větší slávu a to nejprve v Anglii, postupem času však i v jiných částech světa. Dá se říci, že za jejich rozmach je zodpovědný jistý muž, dokonce vojevůdce - Arthur Wellesley, 1. vévoda z Wellingtonu. Totiž, téměř na všech jeho portrétech z toho období ho můžeme vidět v jeho typickém oděvu - v holínkách a tříčtvrtečních kalhotách. Takže teď už víte i to, proč se dámské holínky zvyknou označovat také jako "wellies" nebo "wellingtonky". Své názvy si vysloužili podle muže, který je svým nošením proslavil.

 

Holínky a jejich postavení v tehdejší společnosti

S tím však souviselo i to, jaké postavení měli holínky v tehdejší společnosti. Na přelomu 18. a 19. století se chápali výhradně jako výsada šlechty a aristokracie, a její příslušníci prostřednictvím holínek dávali najevo své sociální postavení i finanční stav. Holínky v té době totiž vůbec nebyly levnou záležitostí a taktéž to přímo souviselo i s účelem, pro který se používaly. Ne každý si totiž mohl dovolit pravidelné honitba či rybačky - ty byly rovněž výsadou pouze pánů a holínky se nosily právě při nich. Pánové totiž potřebovali, aby byly během těchto svých aktivit dostatečně chráněni před vlhkostí a blátem, na co byly právě holínky jako stvořené. Až postupem času se začaly holínky nosit běžně i na ulicích během deštivých dní a také až postupem času se začaly vyrábět i dámské holínky.

 

Změny, kterými holínky prošly v roce 1844

Nicméně, dámské holínky nevypadaly vždy tak, jak je známe dnes. Tento svůj vzhled nabyly až v roce 1844, protože ze začátku byl jejich běžnou součástí zip a dokonce se vyráběly ne z gumy, ale z kůže. Problém nastal právě při zmiňovaném dešti, kdy přes zip a jeho okolí začala do holínek prosakovat voda a kůže se také po čase opotřebovala a začala promoká. S tím si však poradil muž jménem Charles Goodyears, který tento problém vyřešil odstraněním zipu a zlepšením tvaru holínek tak, aby se daly pohodlně nazouvat bez nutnosti rozepínání a zapínání. Rovněž vylepšil materiál pro vyrábění holínek - od kůže přešel k výrobě holínek z přírodní gumy. A tak již přes 170 let existují holínky takové, jak je známe i dnes.

 

1. a 2. světová válka a holínky

Následně se několik desetiletí význam a účel holínek nějak výrazněji neměnil. Další větší "boom" v oblasti jejich nošení nastal až s příchodem 1. světové války, kdy byly prý vyrobeny speciálně pro vojenské účely až téměř 2 miliony párů holínek. Ty se totiž staly neocenitelnou součástí vojenských oděvů, zejména při zákopových bojích v Evropě. Totéž se opakovalo i během 2. světové války a už během ní začaly být oblíbené i dětské či dámské holínky. Po skončení války byly holínky nadále v hojném počtu využívány zejména mezi dělníky při jejich každodenní práci.

 

Dámské holínky jako součást festivalové a současné módy

Jak jsme již zmínili výše, dámské holínky se dnes stávají módní záležitostí. Za to vděčíme především hudebním festivalem a jejich rozmachu, protože i pro tyto příležitosti jsou holínky přímo až nezbytností. Zde však už nebyla prvořadá pouze jejich funkčnost, ale důležitou roli začal hrát i jejich vzhled. Toho se chytili nejslavnější módní designéři, kteří s jejich vzhledem začali experimentovat a tak vznikly dámské holínky v těch nejrůznějších barvách as nejrůznějšími vzory. Nuž a díky tomu se holínky staly oblíbenou součástí dámských outfitů i mimo festivalů. Dnes je už ženy běžně nosí i do školy či práce.

 

dámské holínkyDámské holínky od Božského BOTY CZ

Bozske-boty.cz jako jeden z nejlepších internetových obchodů s dámskou obuví vám také nabízí širokou nabídku dámských holínek, ze kterých si můžete vybrat ty nejvhodnější pro vás. Ať už je pro vás důležitější elegance a rozhodnete se pro stylové černé dámské holínky nebo chcete zaexperimentovat, oživit si svůj běžný outfit a rozhodnete se pro retro dámské holínky s puntíky či kvítky, u nás najdete od každého něco.